בלוג

/
/
"אסטרטגיה פיננסית מאפשרת הצלחה כספית": אבירם ארביב על בניית אסטרטגיה פיננסית נכונה

"אסטרטגיה פיננסית מאפשרת הצלחה כספית": אבירם ארביב על בניית אסטרטגיה פיננסית נכונה

כל עסק חייב תכנית עסקית מפורטת, שמפרטת את המהלכים הנדרשים להגשמת היעדים העסקיים. אחד החלקים החשובים בתכנית העסקית הוא אסטרטגיה פיננסית. חלק זה מתמקד בפן הכספי של העסק, ומתווה את הקווים הנדרשים להגשמת היעדים הכספיים שאליהם העסק שואף להגיע. כדי להבין איך לכתוב אסטרטגיה פיננסית שתזניק את העסק קדימה, ישבנו לשיחה עם אבירם ארביב – רואה חשבון, מומחה פיננסי ומנכ"ל חברת דנוי שמתמחה בפתרונות פיננסיים לעסקים. בעזרת אבירם ארביב הצלחנו להבין טוב יותר מהם הפרקים החשובים ביותר שחייבים להכלל במסמך, ומדוע.

 

איפה אנחנו עכשיו: תמונת מצב נוכחית

הבסיס לכל תכנית אסטרטגיה פיננסית אפקטיבית הוא הבנת המצב הנוכחי של העסק. לפי אבירם ארביב, בחלק זה יש לפרט את הכסף הנזיל שעומד לרשות העסק, התחייבויות מיידיות, וכל גורם אחר שקשור למצב הפיננסי הנוכחי של העסק.

 

הכנסות מול הוצאות: פירוט רב ככל האפשר

בפרק ההוצאות מול הכנסות צפויות, יש לציין בפירוט רב ככל האפשר כמה כסף צפוי להכנס ולצאת מהעסק, ועל מה. למשל, בסעיף ההוצאות יש לחשב משכורות, שכירות המשרדים, תקציבי שיווק, תשלומים לספקים, רכישת ציוד, מיסים ועוד. ובסעיף ההכנסות יש לציין רווחים משירותים שהעסק מספק, מהשקעות, מהטבות מס, ועוד.

לפי אבירם ארביב, רק פירוט ברמה גבוהה של הוצאות מול הכנסות יאפשר להנהלה להבין באיזה אפיקי צמיחה יש להשקיע (כוח אדם חדש, בשיווק, בציוד ועוד). כתיבה נכונה של חלק זה תאפשר למנכ"ל וההנהלה של העסק להבין מה צפוי לעסק בעתיד הקרוב, ותכנן בהתאם. מה שמביא אותנו לסעיף הבא…

 

לראות רחוק: תכנון יעדים פיננסיים

התכנית העסקית מאגדת את כל יעדי הצמיחה השונים של העסק, מבחינת כוח אדם, שירותים מוצעים, מיצוב, ועוד. האסטרטגיה הפיננסית אף היא כוללת פרק של יעדים, אולם אלו מתמקדים בצמיחה פיננסית. חשוב להבין שתכנון נכון של יעדים פיננסיים חייב לנבוע מקריאה וניתוח של המצב הקיים והתחזית לעתיד. כך ניתן להציב יעדים ריאליים, אשר מאפשרים צמיחה עסקית סולידית אך נחושה.

 

לצעוד באופן מושכל: סיכונים ותרחישים

כפי שכולנו יודעים, החיים לא תמיד מסתנכרנים עם התכניות – בעיקר בעסקים. לפיכך, לפי אבירם ארביב, אסטרטגיה פיננסית מוצלחת צריכה להתייחס לתרחישים אפשריים שעשויים להשפיע על התכנון הפיננסי, ולייצר עבורם פתרונות מראש. כך למשל, אם סמנכ"ל הכספים שכותב את האסטרטגיה הפיננסית מאתר מס חדש שעשוי להיכנס ולשנות את המאזן – עליו לציין זאת בחלק זה, ולהמליץ על תכנית שתמזער את הטלטלה (למשל: הגשת בקשה מנומקת לפטור מבעוד מועד). חשוב לזכור: איתור והערכות מבעוד מועד של סכנות ואיומים בהמשך הדרך עשוי להיות המפתח להצלחה ביעדים, ואף להצלת העסק ממשבר.

 

אבירם ארביב וחברת דנוי מסייעים לחברות וארגונים לכתוב אסטרטגיות פיננסיות שמאפשרות צמיחה עסקית ומספק שירותי מחלקת כספים חיצונית.

דילוג לתוכן