בלוג

/
/
CFO חיצוני מסביר: מה זה היפוך שרוול, מי צריך אותו ואיך לבצע אותו נכון?

CFO חיצוני מסביר: מה זה היפוך שרוול, מי צריך אותו ואיך לבצע אותו נכון?

אחד המהלכים המעניינים בעולם הפיננסי הוא היפוך שרוול. מדובר במהלך שבמסגרתו חברה ישראלית הופכת לחברת בת של חברה זרה שנרשמת בארץ אחרת (במקרים רבים ארצות הברית). בעלי המניות בחברה הישראלית למעשה מעבירים את בעלותם לחברת האם, וזו הופכת לבעלת החברה הישראלית המקורית. 

 

קיימות מספר סיבות לביצוע היפוך שרוול. חלק משמעותי מהן קשור לגיוס כספים לפיתוח פעילות החברה. במקרים אלו הקשורים לגיוס, היפוך שרוול מתבצע על מנת לייצר תנאים נוחים יותר עבור משקיעים פוטנציאליים. לדוגמה:  

 

  • משקיעים רבים מעדיפים להשקיע בחברה שהתאגדה במדינה שבה החוקים ותקנות המיסוי יותר מוכרות להם מאשר ישראל
  • קבלת הטבות מיסוי עבור השקעה בחברה מקומית 
  • משקיעים מסוימים כפופים למגבלות השקעה בחברות הרשומות מחוץ לארצם
  • ועוד…

 

היפוך שרוול הוא אירוע עסקי ופיננסי עם השלכות רחבות על החברה ובעליה. הוא עשוי לגרור ארוע מס, להשפיע על זהות חברי הדירקטוריון, לעיתים אפילו לגרור שינוי בארץ מגורים של בעלי המניות. תקנות מדינת ישראל מכירות בצורך לבצע מדי פעם היפוך שרוול. במידה והבקשה מוגשת בזמן ובאופן תקין המדינה עשויה להתחשב בבעלי המניות מבחינת מיסוי ונושאים נוספים, אולם היא מטילה מגבלות שיכולות להיות משמעותיות. לדוגמה, הקניין הרוחני המרכזי של החברה חייב להשאר בבעלות החברה הישראלית. במידה והקניין הרוחני יועבר לחברה הזרה החדשה יחול ארוע מס נוסף על החברה ובעליה. 

 

אז איך לעשות היפוך שרוול באופן תקין, במינימום טרחה ואירועי מס? אנחנו ב- Danoy מלווים רבים מלקוחותינו בארועי היפוך שרוול. תודות לידע שצברנו בעבודה עם חברות הייטק וסטארטאפים בינלאומיים, כאשר אנחנו מעריכים שעשוי להתרחש היפוך שרוול אנחנו מתחילים בהכנות הנדרשות כדי שהתהליך יעבור באופן הכי אפקטיבי ומשתלם לחברה ובעלי המניות.

אם אתם שוקלים לבצע היפוך שרוול גם עבור החברה שלכם, צרו איתנו קשר. 

דילוג לתוכן