בלוג

/
/
מה זה Safe Agreement ואיך הוא עוזר לסטארטאפים לגייס השקעה?

מה זה Safe Agreement ואיך הוא עוזר לסטארטאפים לגייס השקעה?

what is safe agreement

הרבה מהלקוחות שלנו ב- Danoy הן חברות סטארטאפ צעירות, שעוסקות בפיתוח טכנולוגיה חדשנית. אנחנו עוזרים לחברות הצעירות האלו לבנות את המחלקה הפיננסית שלהן באופן אפקטיבי, ומנהלים עבורן את הכספים שנכנסים מגיוסים או מכירות. כך המנכ"ל ואנשי הפיתוח יכולים להתמקד בדברים שהם טובים בהם, כמו פיתוח או מכירות. 

הרבה פעמים חברות הסטארטאפ האלו מגיעות אלינו אחרי שהחברה צדה את עינו של משקיע כלשהו. במקרים כאלו, הבקשה הראשונה שלהן מאיתנו היא עזרה בניהול הגיוס. 

במצב אידיאלי גיוס נעשה באמצעות הסכם אשר מכונה SPA Agreement, ראשי תיבות של Share Purchase Agreement. מדובר בהסכם מפורט ששמכסה את כל האספקטים של ההשקעה או רכישת החברה. למשל: שווי החברה, כמות המניות והזכויות שהמשקיעים מקבלים, מנגנוני דילול מניות, מקומות בדירקטוריון החברה, בעלות על קניין רוחני (IP), ועוד. 

אבל מה אם קיימים בעסקה פרמטרים שבשלב ראשוני זה של החברה עדיין לא התגבשו ולכן לא ניתן לכתוב  SPA Agreement מפורט? למשל, במקרה של סטארטאפים צעירים, הרבה פעמים שווי החברה עדיין לא הוערך. או שלפעמים התשתית לגיוס צריכה להיות מוכנה יחסית במהירות כדי לצמצם את הסיכון שהמשקיע יחזור בו אם ההכנות לגיוס יתעכבו? 

כאן נכנס לתמונה הסכם מסוג אחר שנקרא SAFE Agreement. המילה SAFE מבטאת את תחושת הביטחון שההסכם אמור לספק, אך גם היא ראשי תיבות – Simple Agreement for Future Equity. 

במה SAFE Agreement שונה מ- SPA Agreement? במובן מסוים, SAFE Agreement הוא מנגנון שנועד להציף את נקודות חוסר הוודאות העיקריות, לציין שאלו יפתרו בזמן המתאים, ועדיין לסלול את הדרך לגיוס. הדוגמה המובהקת ביותר היא נושא שווי החברה, שממנו נגזר גם שווי המניות שהמשקיע מקבל. פעמים רבות סטארטאפים צעירים עדיין לא יכולים להעריך את שווי החברה שלהם מאחר והם עדיין בשלבי פיתוח ראשוניים. 

Safe Agreement יכול לכלול קווים מנחים לפתרון סוגיות נוספות שיעלו בהמשך, ככל שהסטארטאפ יגדל. למשל Validation Cap (שווי חברה מקסימלי) אשר משפיע על שווי המניות של המשקיעים, הנחה על מחירי המניות בסבבי השקעה עתידיים, תנאים לצירוף משקיעים נוספים, ועוד. 

יתרון חשוב נוסף של SAFE Agreement על פני SPA Agreement הוא שמדובר בהסכם קצר יותר, שכתיבתו מתבצעת מהר יותר. כלומר, במידה והסטארטאפ נתקל בהזדמנות להשקעה בחלון זמנים יחסית קצר, SAFE Agreement הוא המנגנון שיכול לעזור לו להשלים את העסקה באופן חוקי ובטוח. 

אנחנו ב- Danoy מתמחים בליווי פיננסי של סטארטאפים צעירים, ועוזרים למייסדים לשמור על האינטרסים שלהם ושל החברה במהלך תהליכי גיוס. אם גם הסטארטאפ שלכם עומד לפני גיוס, צרו איתנו קשר. 

דילוג לתוכן